středa 27. ledna 2016

Do nového roku s novým parním motorem.


Titulek je trochu nadnesený. Alespoň u mne. Čtyřmembránu mám téměř hotovou. Ještě tam chybí hadice. Konkrétní výsledky zatím nejsou. Nicméně v oblasti této technologie je hodně nového a tak píši tento příspěvek. Ve statistice blogu vidím, že jej často otvírají zájemci z Ruska. Má li někdo les za humny, nemá elektriku a je 40 stupňů pod nulou, tak to může být pro něj zajímavé. Někteří studenti ale i profesionálové postupují rychleji než já.Příkladem může být pan Harník. Dostal jsem od něj prospekt. Je přístupný na adrese https://drive.google.com/file/d/0B5FV-PB0gpTnNHhmTGVHLWZSSVYxQWhzRDJWYzhoVUxfc1pz/view?usp=sharing  Jedná se o mikrokogenerační jednotku na dřevěné pelety. Pan Oldřich Šubrt propaguje tuto techniku v oblasti zemědělství a připravuje propagační materiál do novin. Také se úspěšně rozvíjí aktivita a soutěž v NTM. Sledujte dění na blogu o adrese : http://betlemska-stirling.blog.cz/  Našel jsem na Internetu zajímavý soustruh kombinovaný s frézkou. Mohlo by se to studentům nebo učňům hodit. Může to být také námět pro případné sponzory. Čtyřmembránu v NTM mimo soutěž předvedu.


Soustruh stojí asi 16 000 Kč. Patrně se však hodí jen pro kusovou výrobu malých parních motorů. Ta cena je zajímavá. Více na adrese http://www.uni-max.cz/kombinovany-soustruh-s-frezkou-at125-mini/d/

Výhody membránových parních motorů jsou veliké. Pro zajímavost je zopakuji.
1. Absence tření pístu o válec.
2. Odpadají požadavky na přesný válec a pístní kroužky.
3. Odpadá mazání a kontaminace páry olejem.
4. U mé konstrukce odpadá ojnice, křížák a klikovka.
5. Snadná aplikace více membrán. Jejich zatížení se rovnoměrně rozloží a tím se zvýší životnost. Hlavně se ale sníží nároky na velikost setrvačníku. Nedostatečně velký setrvačník bývá nejčastější chybou soutěžících v NTM. Je ale nutné aktivitu membrán vhodně úhlově posunout. Nesmí pracovat paralelně nebo současně.
6. U membránových modulů není nutná přesnost jako u kovových válců. Je možné použít umělé hmoty. V mém případě silon. Ten má malou teplotní vodivost a omezuje pokles tlaku kondenzací. Obecně se dá říci, že membrány jsou tolerantní k nepřesnostem.
7. Jedná se o bezpečnou technologii. Membrána představuje další perfektní pojistku. Vždy praskne dříve nežli by bouchnul kotel. Přijdete li na další výhody, můžeme to doplnit v komentářích.

Jsou zde ale i nevýhody. Není možné použít přehřívání páry. Přehřátá pára ochlazením neztrácí tlak. Já to řeším tím, že upevňovací šrouby aktivních prvků mají podložky, které snižují přestup tepla. Například mosazné tělo ventilu tyto podložky izolují od držáku. Zde je to obzvláště důležité. Na rotační ventily ještě dám topenářskou izolaci. Ze zkušenosti vím, že pak pára kondenzuje v membránových modulech jen ze začátku, kdy nejsou prohřáté. Tento kondenzát je možné odpustit. Není to ale nezbytně nutné. Membrány se časem vody zbaví samy a další jíž se netvoří. Moduly jsem vybavil vypouštěcími ventily.  Je také důležité, pokud možno, používat tlak 2 bary. Výrazně stoupne účinnost.  Ještě aktuálně k imigraci. Jsou li písmenka na vás malá, tak si na obrázek klikněte.










Žádné komentáře:

Okomentovat