sobota 23. listopadu 2013

Příspěvek pana Luboše


Dobrý den čtenáři paroblogu,

Nedávno jsem zde ukázal tepelný výměník na kouřovod kamen, svařený z klasického ''čerta'' a pár topenářských kolen. Využití může nalézt na ohřev vody, vzduchu, páry atd.. Zachytává teplo, které už jinak letí do komína.
Přál bych si Vám zde představit svou teplovzdušnou verzi.
Gro systému je velmi prosté a učinné. V místnosti s krbovými kamny se nasává hliníkovým potrubím velmi teplý vzduch od stropu, což má za pozitivní následek i to, že se sníží teplota v místnosti na přijatelnou úroveň přisáváním čerstvého vzduchu z chodby.
Následně je tento hnán radiálním ventilátorem 36W přes filtr do výměníku, kde se přihřeje na více než 200 stupňů C. Odtud putuje stejným 100 mm hliníkovým, teď již však izolovaným(!), potrubím skrz 3 stěny do obýváku.

Na kouřovodu (průměr 150mm) zbylo místo i na druhý "čert", který je připraven třeba na vytápěni garáže. To bude teprve ten správný 'Golem';
Při návrhu je potřeba počítat s tím, že se průtok vzduchu, kvůli sníženi světlosti potrubí výměníku, zmenší. Na více než 10 m je dobré dát silnější ventilátor nebo 2 menši za sebe.

Prosté prostinké, žádné zbytečné regulace, tudíž velmi levné. V materiálu je něco málo pres 5 000,-.

V zimě nad kamna samozřejmě patří dřevěný sušák, na plotnu hrnec;

Cirkulace vzduchu ve spodním otevřeném patře mnohonásobně zefektivnila vytápěni dřevem! Místnosti nad krbem mají navíc v podlaze otvory pro přirozený pohyb vzduchu. Letos jsme ještě nezapnuli plynový kotel, a to se netopí každý den! Dřeva je stejně dost, ani ho nestačíme ze starého trnkového sadu spotřebovávat.

Kdyby chtěl někdo vyrobit a zaslat takovýto výměník na jakýkoliv průměr kouřovodu za 2 000,-, napište si o něj na adresu luboshh@seznam.cz

Na poslední fotce je nerezový tepelný výměník pára/voda, presentovaný firmou Spirax Sarco na jejich Tour 2013. Je určen pro potravinářský průmysl. Ta harmonika ve spodní části je kompenzátor teplotní roztažnosti. 
Ve výřezu si můžete všimnout vlnovcových parních trubiček, které díky vznikajícímu turbulentnímu proudění a vetší ploše ohřivají vodu učinněji.


Třeba to někoho inspiruje:
Diky #lubosh

Zprávy z výroby

Jedná se spíše o vývoj než o výrobu. Výroba nebo vývoj jsou trochu silná slova. Spíše si hraji a baví mne to. Ne vždy se vše podaří. Trochu jsem se zasekl na dvojčinných pístech. Přišel jsem asi na tři způsoby, jak axiální ložisko s těsněním udělat nejde. Zkoušel jsem bronz a teflon. V případě bronzu by pístnice musela být ocelová. S mosazí si to nerozumí. Prostě to drhne. Také se inspiruji výkresy pana Murína, které publikuji. Dodatečně tímto žádám o svolení. Adresa jeho blogu je www.mojmirmurin.blog.cz Jeho zkušenosti s výrobou parních motorů jsou jistě poučné. Na tomto výkresu je axiální ložisko které používá.

     Na dalším výkresu je duralové jádro pístu, kolem kterého se odlévá cín.  Podstatně se tím sníží hmotnost i náklady. Jádro má 4 navrtané díry, aby nedošlo k pootočení slitiny. Průměr vlevo se dělá stejný jako trubka, aby se dosáhlo vystředění. Před použitím jej pan Murín stáčí o 0,5 mm. Jinak by to mohlo drhnout. Když na obrázek kliknete, zobrazí se ve správných proporcích.

sobota 9. listopadu 2013

Rotační ventil pro nový parní motor

Ventil je zleva uzavřen šroubem M18. Po jeho odebrání lze snadno měnit rotační osu a tím měnit i vlastnosti parního motoru. Materiál by mohl být třeba i bronz. Zprava je trochu rantl aby se hnací kolečko neotíralo o celý průměr těla ventilu. Vzhledem k expanznímu provedení má vstup páry mnohem menší průřez, než výstup. Pár otvorů zleva tvoří propojky na paralelní válce. Otvory mohou být radiálně libovolně posunuty. Nezáleží na tom. Vstupní a výstupní pár lze také radiálně posunout, ale musí mít mezi sebou 180 stupňů. Vše je odvislé od vedení hadic. Všimněte si, že Petr Šedý má na svých posledních strojích vstup a výstup páry přímo pod sebou. Lze tak ventil zkrátit a rotační část má pouze jednu štěrbinu. Je tam ale riziko nesprávného profuku. Každé řešení má své výhody a nevýhody. Ventil je určen pro píst o ploše 44 cm čtverečních.