čtvrtek 29. března 2012

Nově dokončený motor

Tomuto jednoválci jsem konečně udělal horní odfukovací otvor. Je tak možné dělat pokusy s rezonátorem a sledovat další účinky. Moc se mi tahle konstrukce líbí. Motor se snadno vyrábí a náklady nejsou velké. Dobře to Petr vymyslil. Motor má docela tichý chod a při vyšším tlaku dostatečný výkon. Při jedné atm. točil 1700 ot. za minutu.

Otáčkoměr

Starý německý kontaktní přístroj

Otáčkoměr

Abych šel s dobou, pořídil jsem si laserový digitální měřák. Nemusí se přepínat rozsahy a přepočítávat průměry. Funguje dobře. Stojí ale 1600 Kč.

Návrh koncepce

Sleduji Petrův blog a tak jsem zkoušel výše umístěný jednoválec otočit do svislé polohy. Tlak byl 0,5 atm. a otáčky 800 za min. Po otočení do vertikální polohy otáčky okamžitě vzrostly na 1000 za min. Ani k tomu nepotřebujete měřák. Je to slyšet. Tak mne napadlo, že dvojválec by mohl mít toto rozložení součástek.

Návrh na koncepci motoru

Válce by mohly stát přímo na základně. Ojnice budou v tahu. Přívody páry do válců z boku. Vpředu je osa rotačních ventilů. Ve středu mezi válci je osa setrvačníků a vzadu je ještě místo pro generátor naháněný ozubenými koly. Podobná koncepce by vyhovovala i pro jednoválec. Možná, že by šla pro něj zmenšit základová deska. Je tam více místa. Stabilita stroje bude určitě dobrá. Navrhuje se to dobře. Teď to ještě udělat.....

neděle 4. března 2012

Pokus o dvojválec

Inspirován panem Hárníkem pokouším se vyrobit dvojválec. jestli to nepůjde, tak se z toho picnu. Válce jsou dlouhé 190 mm z důvodu standartní základny. Zadní komory budou propojené. Na píst je použita 60 ti procentní slitina cínu. Válce jsou otočené, t.j. ojnice v tahu.

Detail válce

Použity jsou duralové silnostěné trubky o průměru 50 mm. Snažím se o maximální přesnost.

Parní motor Petra Šedého